Gaudi SG s.r.o. - nákup a prodej starý originální stylový nábytek - komody, skříně, zrcadla, lustry, postele, křesla a stolky...

   777 638 641 - info@gaudisg.cz    » Hlavní stránka | » Nákupní řád | » Jak nakupovat | » Zpravodaj | Váš nákupní košík: prázdný

Secese jako nový směr, Zpravodaj Nábytek Gaudi SG č. 2/2013

Vážení přátelé umění a krásných věcí,

blíží se jaro. Jaro je symbolem nového začátku, jak v přírodě, tak i v lidských vztazích. Vzpomeňme na Pohádku máje, sblížení Ríši a Helenky, které dalo vzniknout novému romantickému vztahu. Pohádka máje knižně poprvé vyšla roku 1897, v období, které bylo pro Evropu symbolem touhy po novém a moderním, po eleganci a luxusu, po vzkříšení, po odloučení se od historismů. Tato doba dala vzniknout novému směru uměleckému, který se projevil ve všech oblastech života, secesi.

Secese jako nový směr

Konec 19. století přinesl industrializaci a s tím spojenou nespokojenost s úpadkem řemeslných dovedností, které nahradily strojově vyráběné kopie dříve „uměleckých“ děl – nábytek, ornamenty, věci denní potřeby.

Arts and Crafts - anglické hnutí po roce 1850. Toto hnutí se pokoušelo mimo jiné o zjednodušení forem nábytku a jeho vyšší funkčnost. Centrem bylo skotské město Glasgow. Představitelé: Charles Rennie Mackintosh, sestry MacDonaldovy, William Morris.

Počátky secese (Art Nouveau) sahají do 90. let 19. století. Touha po novém začátku, vzkříšení, ne po spojení se starými tradicemi „Západu“. Byla inspirována japonským uměním, tisky, grafikou a ornamenty. Jednotnost architektury a životního prostředí byla hlavní podmínkou a pravidlem celého secesního světa. Byla koncipována „hudebně“, jako rozvíjení hlavní myšlenky na tisíc dalších způsobů. V konzervativní Anglii nebylo věnováno secesi tolik pozornosti jako ve Vídni, i když již na výstavě v roce 1862 v Londýně byla věnována velká pozornost vystavujícím Japoncům a jejich umění. Ve Vídni byla secese chápána jako moderní styl, který upřednostnil funkci před dekorem. V architektuře a nábytku byly dva směry secese: geometrická a vegetabilní. Základní téma vegetabilní secese byl motiv florální (květinový) nebo animální (zvířecí). Z květin hlavně růže, sedmikráska, fialka, kosatec, leknín. Z oblasti živočišné především motýl, hlemýžď, hmyz nebo různé druhy měkkýšů. Geometrická secese (rovné a hladké linie) byla předznamenáním užitého umění 20. století. Tvořivější mistři a umělci secese zachycovali ve své formě např. šlehnutí bičem, spirálu kouře, neimitovali přísně přírodu.

Představitelé nejpravdivějších a famózních děl secese v architektuře, nábytku a zařízení: Belgičan Victor Horta - architekt, Francouz Hector Guimard – architekt, Émile Gallé – sklář (luxusní výrobky ze skla), René Lalique – šperkař, Španěl Antonio Gaudí – architekt a designér, Skot Charles R. Mackintosh (geometrická secese) - architekt a designér, Ital Gaetano Moretti – designér, Ludvík Moser – sklář (sklárna v Karlových Varech), Josef Hoffmann - vídeňský architekt, Koloman Moser – designér a malíř.

Secese symbolizovala bohatství, inteligenci a otevřenost.

S naším Zpravodajem můžete na chvíli zapomenout na každodenní starosti a ponořit se hluboko do minulosti, do konce 19. století, mezi růže a kopretiny..., které by vás obklopovaly i na nábytku od Gaudi SG, který jsme pro vás do Zpravodaje připravili. Pokud zatoužíte mít něco ze secese i u vás doma, máte možnost využít akčních cen různých druhů zboží, které jsme pro vás připravili. Speciálně v kategoriích Jídelny a Chic Antic.

 

S přáním slunečných dnů

Silvie Řehůřková

za Nábytek Gaudi SG

www.gaudisg.cz

 

 

Tento internetový obchod provozuje společnost Gaudi SG s.r.o. se sídlem Kosíkova 2332/1, PSČ: 628 00, Brno.
IČ: 282 90 861, DIČ: CZ 282 90 861, zapsána v obchodním rejstříku vedeném u Krajského soudu v Brně v oddílu C, vložce číslo 58791